«Ուրարտուն» սկսեց իր եվրագավաթային պայքարը Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման առաջին փուլից՝ մրցելով բելառուսական «Նեմանի» հետ։
Այդ ժամանակ նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Ռոբերտ Արզումանյանի թիմը, ցավոք, չկարողացավ հաղթահարել առաջին փուլի արգելքը։ Առաջին խաղում՝ Երևանում, մեր թիմը զիջեց 1-2 հաշվով։ Միակ գոլը հեղինակեց եվրագավաթներում իր նորամուտը նշած Նիկոլաս Կալուկյանը, իսկ պատասխան խաղում կրկին զիջեցինք, արդեն 0-4 հաշվով։
FASTEX ՊՐԵՄԻԵՐ ԼԻԳԱ
«Ուրարտուն» ձմեռային դադարի գնաց՝ զբաղեցնելով մրցաշարային աղյուսակի երկրորդ հորիզոնականը։
Ռոբերտ Արզումանյանի գլխավորած թիմը անցկացրած 15 մրցափուլից հետո գրանցեց հետևյալ արդյունքը՝ 8 հաղթանակ, 5 ոչ-ոքի և 2 պարտություն։ Թիմը ընդհանուր առմամբ խփել 25 գոլ, ինչը երկրորդ լավագույն արդյունքն է առաջանությունում (առաջատարն «Արարատ-Արմենիան» է՝ 27 գոլ), և բաց է թողել ընդամենը 8 գոլ, ինչը առաջնության բացարձակ լավագույն արդյունքն է։
Անհատական վիճակագրությամբ ևս «Ուրարտուն» առաջատար է մի շարք կետերում․
Առաջնության լավագույն ռմբարկուն մեր թիմի հարձակվող Բրունո Միշելն է, որը հեղինակել է 13 գոլ և դարձել 2 գոլային փոխանցման հեղինակ։ Բացի այդ, Բրունոն ակումբի կազմում ռեկորդ գրանցեց՝ դառնալով ամենաշատ գոլ խփած լեգեոները՝ 19 գոլ և շրջանցելով Բրունո Կորեային, որը խփել էր 16 գոլ 2011/12 մրցաշրջանում։
Առաջնության լավագուն ասիստենտը աշնանային հատվածում դարձավ մեր թիմի ավագ Ժիրայր Մարգարյանը, որը գնացեց 7 արդյունավետ փոխանցում։ Նրա լավագույն արդյունքն 8 արդյունավետ գործողություն է, այնպես որ Ժիրայրն ունի բոլոր հնարավորությունները շրջանցելու իր անձնական ռեկորդը։
Անկացրած չոր հանդիպումների շարքով «Ուրարտուն» ևս առաջատար է։ Մեր թիմի դարպասապահ Ալեքսանդր Միշիևը 8 հանդիպում անառիկ է պահել սեփական դարպասը, որն էլ համարվում է աշնանային հատվածի լավագույն արդյունքը։
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳԱՎԱԹ
«Ուրարտուն» պայքարը սկսեց Հայաստանի գավաթի խաղարկության 1/8 եզրափակչում, որտեղ մրցեց Չարենցավանը ներկայացնող «Վանին»։
Դիմակայությունը բաղկացած էր մեկ հանդիպումից, որն էլ կայացավ «Ուրարտու» ստադիոնում»։ Մեր թիմը վստահորեն հաղթեց 4-0 հաշվով՝ Կարեն Մելքոնյանի դուբլի, ինչպես նաև Օլեգ Պոլյակովի և Էդիկ Վարդանյանի մեկական գոլերի շնորհիվ։
Քառորդ եզրափակչում մեր թիմը կմրցի Երևանի «Արարատի» հետ։ Առաջին հանդիպումը կկայանա մարտի 3-ին, իսկ պատասխան խաղը մարտի 31-ին։
ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆ
«Ուրարտուի» կազմից այս ժամանակահատվածում տարիքային տարբեր հավաքականներ են հրավիրել մի շարք ֆուտբոլիստներ՝
Ազգային հավաքական – Էրիկ Փիլոյան, Նարեկ Աղասարյան, Էրիկ Սիմոնյան, Նիկոլաս Կալուկյան
Մ21 հավաքական – Գոռ Մատինյան, Էդիկ Վարդանյան
Մ19 հավաքական – Դավիթ Հարությունյան
Մեր թիմի պաշտպան Էրիկ Փիլոյանը անցկացրել է ԱԱ որակավորման փուլի բոլոր հանդիպումները՝ դուրս գալով խաղադաշտ մեկնարկային րոպեներից։ Հատկանշական էր Իռլանդիայի դեմ տնային հանդիպումը, որտեղ Փիլոյանը առանձնացավ տպավորիչ խաղով։
Իր նորամուտը ազգային հավաքականի կազմում նշեց կիսապաշտպան Նարեկ Աղասարյանը, որը խաղադաշտ դուրս եկավ Պորտուգալիայի դեմ տնային խաղում։

«Урарту» начал свою еврокубковую кампанию с первого квалификационного раунда Лиги конференций, соперничая с белорусским «Неманом».
Тогда команда новоназначенного главного тренера Роберта Арзуманяна, к сожалению, не смогла преодолеть барьер первого раунда. В первом матче в Ереване наша команда уступила со счётом 1-2. Единственный гол забил Николас Калукян, который тем самым отметил свой дебют в еврокубках. В ответном матче мы вновь потерпели поражение․ На этот раз 0-4.
«Урарту» ушёл на зимний перерыв, занимая второе место в турнирной таблице Fastex Премьер-лиги.
Команда под руководством Роберта Арзуманяна после 15 проведённых туров показала следующие результаты: 8 побед, 5 ничьих и 2 поражения.
В общей сложности команда забила 25 голов. Это второй лучший показатель в чемпионате (лидером является «Арарат-Армения» с 27 голами), а пропустила всего 8 мячей, что является абсолютным лучшим результатом чемпионата.
По индивидуальной статистике «Урарту» также является лидером по ряду показателей.
Лучшим бомбардиром чемпионата является нападающий нашей команды Бруно Мишель, который забил 13 голов и отдал 2 голевые передачи.
Кроме того, Бруно установил рекорд в составе клуба, став самым результативным легионером — 19 забитых мячей, обойдя Бруно Корреа, который отличился 16 раз в сезоне 2011/12.
Лучшим ассистентом чемпионата в осенней части стал капитан нашей команды Жирайр Маргарян, который сделал 7 результативных передач. Его личный лучший показатель — 8 результативных действий, так что Жирайр имеет все шансы побить собственный рекорд.
По количеству «сухих» матчей «Урарту» также является лидером. Наш вратарь Александр Мишиев сохранил свои ворота без голов в 8 матчах, что является лучшим результатом осенней части.
«Урарту» начал борьбу в розыгрыше Кубка Армении с 1/8 финала, где встретился с «Ваном» из Чаренцавана.
Противостояние состояло из одного матча, который прошёл на стадионе «Урарту». Наша команда уверенно одержала победу со счётом 4-0 благодаря дублю Карена Мелконяна, а также голам Олега Полякова и Эдика Варданяна.
В четвертьфинале наша команда сыграет против ереванского «Арарата». Первый матч состоится 3 марта, а ответный — 31 марта.
Из состава «Урарту» в различные возрастные сборные в этот период были приглашены несколько футболистов:
Национальная сборная – Эрик Пилоян, Нарек Агасарян, Эрик Симонян, Николас Калукян
Сборная U21 – Гор Матинян, Эдик Варданян
Сборная U19 – Давид Арутюнян
Защитник нашей команды Эрик Пилоян провёл все матчи отборочного этапа Чемпионата Мира, выходя на поле с первых минут. Особенно примечательна была домашняя игра против Ирландии, где Пилоян выделился впечатляющей игрой.
Своё дебютное появление в составе национальной сборной отметил полузащитник Нарек Агасарян, который вышел на поле в домашнем матче против Португалии.