ՌՈԲԵՐՏ ԱՐԶՈՒՄԱՆՅԱՆ․ «ԱՄԵՆ ԻՆՉ ԿՈՐՈՇՎԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ԽԱՂՈՒՄ»
Մեր թիմի գլխավոր մարզիչ Ռոբերտ Արզումանյանը, «Նեմանի» դեմ տնային հանդիպումից հետո խոսել է արդյունքի մասին և պատասխանել լրագրողների հարցերին։
«Զգացնել տվեց, որ առաջին պաշտոնական հանդիպումն էր, կար լարվածություն ի սկզբանե, որն ավելի շատացավ երկրորդ խաղակեսում։ Հոգեբանորեն և ֆիզիկապես կատարած աշխատանքից գոհ եմ։ Երկրորդ խաղակեսի 5 րոպեներին ուշադիր չէինք, բաց թողեցինք երկու գնդակ։ Երկրորդ հանդիպմանն ավելի լավ կմոտենանք, երևաց, որ մրցակիցը խաղում է ընթացիկ առաջնությունում։ Պատասխան խաղին կմոտենանք շատ ավելի լավ»։
«Ինչ վերլուծել էինք և ինչ սպասում էինք՝ տեսանք խաղադաշտում։ Ունեն փորձառու ֆուտբոլիստներ, ավելի շատ խաղում են երկար գնդակների վրա՝ փորձելով կառչել երկրորդ գնդակներից։ Մեծ հաշվով մենք թերացանք, բայց այն ինչ մենք վերլուծեցինք կար խաղադաշտում։ Նրանք տարածություններ տալիս էին թե՛ կենտրոնում, թե՛ եզրերում, երբ պաշտպանվում էին, բայց չկարողացանք իրագործել մեր մտադրությունները»։
ՑԻՄԲԱԼՅՈՒԿԻ ԵՎ ՄՐՑԱԿՑԻ ՏԱՐԲԵՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Չեմ կարող նախապատվություն տալ Թբիլիսիի «Դինամոյի» և «Նեմանի» միջև, քանի որ երկու տարբեր թիմեր են՝ տարբեր խաղացողներով և խաղաոճերով։ «Դինամոյին» չէի ցանկանա գնահատական տալ այդ մեկ խաղով, բայց երկուսն էլ լավ թիմեր էին։ Ի տարբերություն «Դինամոյի», բելառուսական «Նեմանն» իր առաջնությունում արդեն 15 հանդիպում անցկացրել է։
Ցիմբալյուկից գոհ եմ, բայց սա առաջին հանդիպումն էր և վերջում զգացվեց հոգնածություն որոշ ֆուտբոլիստների մոտ։ Կարծում եմ, որ լավ հանդիպում անցկացրեց»։
ՆԻԿՈԼԱՍ ԿԱԼՈՒԿՅԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
«Մեկնարկային կազմն ընտրելիս մտածում ենք, թե որ ֆուտբոլիստներն ավելի մեծ էներգիա կտան և խաղ կփոխեն երկրորդ խաղակեսում։ Կալուկյանն իր գործն արեց։ Ինչ մենք պլանավորել էինք, որ երկրորդ խաղակեսում կուժեղացնի խաղը՝ եղավ։ Թե ինչ մեկնարկային կազմ կունենանք պատասխան խաղին ցույց կտան մարզումները»։
ԳՈՌ ՄԱՏԻՆՅԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
«Յուրաքանչյուր կարմիր քարտ, ես հավատում եմ, որ ֆուտբոլիստի մեղավորությունն է։ Երիտասարդ է, պետք է էմոցիաները զսպի, հատկապես դարպասապահ է և պետք է ավելորդ էմոցիաներ չլինեն, բայց նա լավ հանդիպում անցկացրեց և շատ լավ դարպասապահ է։ Նա լինելու է մեր ազգային հավաքականի դարպասապահը տեսանելի ապագայում»։
ՓՈԽԱՐԻՆՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Այն, ինչ մենք նախատեսել էինք երկրորդ խաղակեսում ֆուտբոլիստների խաղը փոխելու հետ կապված՝ արդարացված էր։ Այս վերջին երկու-երեք շաբաթների ընթացքում, ինչ գլխավորում եմ թիմը, այդ ֆուտբոլիստները մարզումներին մեծ էներգիա են տալիս։ Այսինքն, այն ինչ պլանավորել էինք՝ ստացանք, ուրիշ հարց է, որ առաջին խաղակեսի լարվածությունը առաջին պաշտոնական հանդիպմանը ցույց տվեց։ Թե ինչ կլիներ, եթե փոխարինման մտած ֆուտբոլիստները սկսեին խաղը՝ ոչ ոք չէր կարող ասել»։
ՀԱՆԴԵՐՁԱՐԱՆՈՒՄ ՄԹՆՈԼՈՐՏԻ ՄԱՍԻՆ
«Դիմակայության առաջին խաղակեսն ավարտվեց։ Ֆուտբոլ է, պարտվել ենք, բայց վստահ եմ, որ ավելի պատրաստված կլինենք, մենք ի զորու ենք անցնել այս մրցակցին և այդ տրամադրությամբ էլ կգնանք և հանդերձանարում ոչ մի արտառոց դեպք չի եղել»։

После матча против ФК «Неман» главный тренер нашей команды Роберт Арзуманян прокомментировал игру и ответил на вопросы журналистов.
«Чувствовалось, что это был первый официальный матч. С самого начала была напряженность, которая усилилась во втором тайме. Я доволен проделанной работой как в психологическом, так и в физическом плане. В течение пяти минут второго тайма мы потеряли концентрацию и пропустили два мяча. К ответной игре подойдем лучше. Было видно, что соперник уже играет в текущем чемпионате. К ответному матчу подойдем гораздо подготовленными».
«То, что мы анализировали и чего ожидали — увидели на поле. У них есть опытные футболисты, они больше играют на длинных передачах, стараясь зацепиться за вторые мячи. В целом мы допустили ошибки, но то, что мы разобрали, действительно проявилось в игре. Они оставляли свободные зоны как в центре, так и на флангах при обороне, но мы не смогли реализовать свои замыслы».
О ЦЫМБАЛЮКЕ И РАЗНИЦЕ СОПЕРНИКОВ
«Не могу отдать предпочтение между тбилисским «Динамо» и «Неманом», так как это две разные команды с разными игроками и стилем игры. Не хотел бы оценивать «Динамо» по одной игре, но обе команды были хорошими. В отличие от «Динамо», белорусский «Неман» уже провел 15 матчей в своем чемпионате.
Я доволен Цимбалюком, но это был первый матч, и в концовке у некоторых игроков чувствовалась усталость. Думаю, он провёл хороший матч».
О НИКОЛАСЕ КАЛУКЯН
«При выборе стартового состава мы думаем о том, какие футболисты смогут привнести больше энергии и изменить игру во втором тайме. Калукян сделал свою работу. То, что мы запланировали, чтобы он усилил игру во втором тайме — произошло. Какой будет стартовый состав на ответный матч, покажут тренировки».
О ГОРЕ МАТИНЯН
«Каждое удаление это, я считаю, вина самого футболиста. Он молодой, должен уметь сдерживать эмоции, особенно будучи вратарём лишние эмоции недопустимы. Но он провёл хороший матч и является очень хорошим вратарём. В обозримом будущем он будет вратарём нашей национальной сборной».
О ЗАМЕНАХ
«То, что мы запланировали по изменению игры за счёт замен во втором тайме оправдало себя. За последние две-три недели, что я возглавляю команду, эти футболисты на тренировках проявляют большую энергию. То есть, мы получили то, что планировали. Другое дело, что напряжение первого официального матча сказалось в первом тайме. А что было бы, если бы футболисты, вышедшие на замену, начали матч с первых минут этого никто не сможет сказать».
ОБ АТМОСФЕРЕ В РАЗДЕВАЛКЕ
«Первый тайм противостояния завершён. Это футбол, мы проиграли, но я уверен, что подойдём ко второму матчу более подготовленными. У нас есть все шансы пройти этого соперника, и с таким настроем мы и поедем на ответную игру. В раздевалке ничего необычного не произошло».