Բացահայտեք «Ուրարտուի» նոր հավաքածուն
ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Սույն թվականի հոկտեմբերի 23-ին shamshyan.com կայքում տարածվել է տեղեկություն առ այն, որ հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Պարեկային ծառայության կողմից Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհի 57 կմ հատվածում ստուգման նպատակով կանգնեցրած «ՎԱԶ 2170» մակնիշի մեքենայում գտնվող Նարեկ Դ․-ի, մոտ ենթադրաբար հայտնաբերվել է «դեղնականաչավուն» զանգված։ Կայքի հաղորդմամբ վերջինս հանդիսանում է «Ուրարտու» ՖԱ-ի մարզիկ։
Հայտնում ենք, որ shamshyan.com կայքում նշած տեղեկությունը ոչ մի կերպ փոխկապակցված չէ «ՖԱ Ուրարտու» Մարզական հասարական կազմակերպության հետ, այն ուղիղ կերպով վերաբերվում է կոնկրետ անձին, այս պարագայում Նարեկ Դ․-ին, ով տվյալ պահին չի գտնվել «ՖԱ Ուրարտու» ՄՀԿ-ի տարածքում և վերջինիս գործողություններ ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի կապված չեն եղել այն հանգամանքի հետ, որ նա հանդիսանում է ակումբի մարզիկ։ Ակումբում տվյալ պահին մարզվում է ավելին քան 1000 ֆուտբոլիստ (տարբեր կարգավիճակների), և ակումբի գլխավոր նպատակներից մեկն է նաև դաստիարակել իր մարզիկներին, որպես բարոյական անձ և լավ մարդ՝ տալով վերջիններիս համապատասխան բարձր մակարդակի սպորտային կրթություն։ Ակումբը առաջնորդում է իր մարզիկների շրջանում միմիայն առողջ ապրելակերպը, խստորեն դեմ է եղել և դեմ է ՀՀ օրենսդրությամբ, ինչպես նաև այլ կիրառելի իրավական ակտերով սահմանված նյութերի օգտագործմանը (այդ թվում նաև վերջիններիս հետ ցանկացած տեսակի փոխազդմանը)։
Առանձնահատուկ պետք է նշել, որ աղբյուրի կողմից վերջինիս հրապարակված նյութը ավելի շատ «դիտումներ» հավաքելու, առարկայազուրկ, լարված իրավիճակ սպորտային հասարակությունում տարածելու ինչպես նաև ակումբի բարի համբավը և հեղիկանությունը անհարկի արատավորելու նպատակով տեղադրվել է ակումբի պաշտոնական նշանով, որի օգտագործման թույլտվությունը shamshyan.com կայքը չունի։ ՖԱ «Ուրարտու» Մարզական ՀԿ-ն խստորեն դատապարտում է լրագրողական էթիկայից զուրկ և հասարակության շրջանում մոլորություն, այլ ոչ թե հստակ տեղեկություն տարածելու, և նման գործելաոճով «դիտումներ» հավաքելուն ուղղված քայլերը։ Տեղեկացնում ենք նաև, որ ակումբի կողմից հարուցվել է ներքին իրավական ակտերով սահմանված կարգապահական վարույթ, դեպքի մասով բոլոր տեղեկությունները պարզելու և պատշաճ իրավական ընթացք ապահովելու մասով։ Հորդորում ենք ի գիտություն ընդունել միայն պաշտոնական աղբյուրների տեղեկությունները։
Խնդրում ենք լրատվամիջոցներին և հանրությանը հարգել բոլոր ներգրավված անձանց անձնական կյանքը, քանի դեռ քննությունը շարունակվում է: «Ուրարտու» ՖԱ-ն չի մեկնաբանի իրավիճակը՝ մինչև հավելյալ տեղեկությունների հասանելի լինելը: