2023/24 ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ․ «ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» ԵԼՈՒՅԹՆԵՐԸ
2023/24 մրցաշրջանը ավարտվել է։ Առաջարկում ենք միասին Iամփոփել «Ուրարտուի» ելույթներն արդեն նախորդ մրցաշրջանում։
2023/24 ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
IDBank Պրեմիեր լիգայի 2023/24 մրցաշրջանը ստացվեց տատանումներով մեր թիմի համար։ «Ուրարտուն» ունեցավ ինչպես վերելքներ, այնպես էլ վայրէջքներ։ Ներքին առաջինությունում մեր թիմը, ընդհանուր առմամբ, զբաղեցրեց 4-րդ հորիզոնականը և ստացավ հնարավորություն մասնակցելու ՈՒԵՖԱ Եվրոպա Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման փուլի խաղերին։ Մեր թիմը 36 տուրի արդյունքում հավաքեց 50 միավոր՝ խփելով 49 գոլ և բաց թողնելով նույնչաձ գնդակ։
ԵՐՐՈՐԴ ԱՆԳԱՄ ԱՆԸՆԴՄԵՋ՝ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳԱՎԱԹԻ ԵԶՐԱՓԱԿՉՈՒՄ
«Ուրարտուն» 2023/24 մրցաշրջանում ևս մեկ կարևոր իրադարձության հեղինակ դարձավ։ Դմիտրի Գունկոյի թիմը երրրորդ տարին անընդմեջ դուրս եկավ Հայաստանի գավաթի եզրափակիչ։ Լինելով գավաթի գործող «սեփականատերը», վճռորոշ խաղում մրցեցինք «Արարատ-Արմենիայի» հետ, և ցավոք, զիջեցինք հետխաղյա 11-մետրանոց հարվածաշարի արդյունքում։
ՎԻՃԱԿԱԳՐԱԿԱՆ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
IDBank Պրեմիեր լիգայի այս մրցաշրջանում առավելագույն թվով հանդիպումներ անցկացրած ֆուտբոլիստներն են Դրաման Սալուն և Թեմուր Ջիկիան (երկուսն էլ 32-ական հանդիպում), իսկ նրանց հաջորդում է Ժիրայր Մարգարյանը (31 խաղ)։ Էրիկ Փիլոյանը ունի երրորդ ալվագույն արդյունքը (29 խաղ), իսկ Միքայել Միրզոյանն ու Օլեգ Պոլյակովը՝ 27-ական հանդիպում։
Մեր թիմի լավագույն ռմբարկու ճանաչվեց ռուս հարձակվող Թեմուր Ջիկիան՝ խփած 11 գոլով։ Ջիկիան նաև դարձավ մրցաշրջանի առաջին ֆուտբոլիստը, որը դարձավ հեթ-թրիկի հեղինակ՝ երեք գնդակ ուղարկելով «Վեսթ Արմենիայի» դարպասը։ «Ուրարտուի» կազմում բոլորից շատ գոլային փոխանցումներ է կատարել թիմի ավագ Ժիրայր Մարգարյանը՝ 7 գոլային փոխանցում։
ԱՌԱՆՁԻՆ ՎԻՃԱԿԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Մրցաշրջանի աշնանային հատվածում, «Ուրարտուի» կիսապաշտպան Օլեգ Պոլյակովը շրջանցեց Ուգոչուկվու Իվուն՝ Հայաստանի առաջնություններում անցկացրած խաղերի քանակով իսկ ահա մրցաշրջանի ավարտին Պոլյակովը ևս մեկ արդյունք գրանցեց։ Ռուս կիսապաշտպանը հատեց 100 հանդիպումների սահմանը և դարձավ ակումբի պատմության առաջին լեգեոնականը, որը անցկացրեց այդքան հանդիպում «Ուրարտուի» կազմում։
Հաջորդ ակնահաճո արդյունքը ակումբի սան Նարեկ Աղասարյանինն է։ Մեր կիսապաշտպանը 34-րդ տուրի խաղում՝ մեր թիմի կազմում հաղթեց «Ալաշկերտին» (6-1): Այդ հանդիպումը հոբելյանական էր Աղասարյանի համար, քանի որ դա թվով 100-րդն էր նրա համար «Ուրարտուի» կազմում։
2024 թվականին Հայաստանի ազգային հավաքական էին հրավիրել 4 ֆուտբոլիստ՝ Ժիրայր Մարգարյանը, Էրիկ Փիլոյանը, Էրիկ Սիմոնյանը և Գևորգ Տարախչյանը։ Վերջինիս համար սա առաջին հրավերն էր ազգային հավաքական։ Ընկերական հանդիպումներով խաղաժամանակ ստացան Ժիրայր Մարգարյանն ու Գևորգ Տարախչյանը։

ИТОГИ СЕЗОНА 2023/24: ВЫСТУПЛЕНИЯ «УРАРТУ»
Сезон IDBank Премьер-лиги Армении получился непростым. Наша команда заняла 4-ое место в общем зачете и получила возможность участвовать Лиге Конференций УЕФА. По итогам 36 туров наша команда набрала 50 очков, забив 49 голов и пропустив столько же.
ТРЕТИЙ РАЗ ПОДРЯД В ФИНАЛЕ КУБКА АРМЕНИИ
«Урарту» стал автором еще одного важного события в сезоне 2023/24. Команда Дмитрия Гунько третий год подряд вышла в финал Кубка Армении. Будучи действующими «обладателями» кубка, в решающем матче мы встретились с «Арарат-Арменией». К сожалению, мы проиграли в результате серии послематчевых пенальти.
СТАТИСТИЧЕСКИЕ РЕЗУЛЬТАТЫ
Драман Салу и Темур Джикия – футболисты, сыгравшие больше всего матчей в этом сезоне (оба по 32 матча), за ними следует Жирайр Маргарян (31 матч). У Эрика Пилояна третий лучший результат (29 матчей), а у Микаэла Мирзояна и Олега Полякова - по 27 матчей.
Лучшим бомбардиром нашей команды стал российский нападающий Темур Джикия, забивший 11 голов. Джикия также стал первым игроком сезона, оформивший хет-трик, забив три гола в ворота «Вест Армения». Больше всего результативных передач за сезон сделал капитан команды Жирайр Маргарян: 7 ассистов.
В осенней части сезона полузащитник «Урарту» Олег Поляков обогнал Угочукву Иву по количеству сыгранных игр в чемпионате Армении, а по итогам сезона Поляков зафиксировал еще один результат. Российский полузащитник преодолел отметку в 100 матчей и стал первым легионером в истории клуба, сыгравшим столько матчей в составе «Урарту» в Премьер-лиге.
Следующий результат у Нарека Агасаряна. В матче 34-го тура в составе нашей команды наш полузащитник вышел на поле против «Алашкерта» (6-1). Этот матч стал для Агасаряна юбилейным, так как он стал его сотым в составе «Урарту» во всех турнирах.
В 2024 году в сборную Армении были приглашены 4 футболиста: Жирайр Маргарян, Эрик Пилоян, Эрик Симонян и Геворг Тарахчян. Для последнего это было первое приглашение в сборную. Жирайр Маргарян и Геворг Тарахчян получили игровое время в товарищеских матчах.