«Ինչպես նշեցինք ավարտվում է 2025/26 մրցաշրջանի առաջին հատվածը և այս հատվածի ամփոփման համար կցանկանայի նշել, որ ակադեմիայի բոլոր թիմերն ավարտում են իրենց հանդիպումները։ Երկու թիմ ունի մեկական հանդիպում, իսկ մնացածն արդեն ավարտել են։ Ամփոփելով 2025 թվականը կցանկանայի առանձնացնել երեք կետ, որի հիման վրա կգնահատեմ ակադեմիայի աշխատանքը։ Նախ, շնորհակալություն կհայտնեմ մեր մարզիչներին, կշնորհավորեմ այն աշխատանքի համար, որն այս տարի կատարել ենք և փորձեմ ամփոփել։ Առաջինը՝ անհատական հմտությունների զարգացումն է, որ խաղացողների մոտ կցանկանայի նշել։ Ավելի շատ շեշտը դրել էինք անհատական որակների, տեխնիկայի, կարճ ժամանակահատվածում արագ որոշումների և ճնշման տակ փորձել գտնել ճիշտ որոշումներ և կատարել արդյունավետ գործողություններ։ Երկրորդը կնշեմ մտածողությունը, ինչի հիման վրա մեր մարզիչները կատարել են աշխատանքը, այսինքն ֆուտբոլիստներին սովորեցրել են ինչ անել և ինչու անել։ Ոչ միայն պատրաստ լինեն, թե ինչ են անելու, այլև թե ինչու են անելու, և երրորդը՝ հոգեբանական կողմ, ինչի վրա կատարում ենք ուրջ աշխատանք։ Այդ ամենին նպաստում են միջազգային խաղերը, ինչպես նաև մեկ տարի բարձր կատեգորիայում թիմերի մասնակցությունը, որտեղ խաղացողների մոտ զարգանում է սթրեսի հակազդելու գործողը։ Խաղացողները ճնշման տակ կարողանում են կատարել լավ գործողություններ, միևնույն ժամանակ՝ կատարված ոչ այդքան արդյունավետ գործողությունից հետո, այդ ճնշման պայմաններում կարողանան արագ հավաքվել և դրսևորել իրենց լավ կողմերը»։
ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Կցանկանայի նշել, որ «Ուրարտուն» այն ակումբներից, որ ամեն տարի ունենում է իր գավաթների խումբը, բայց կցանկանայի նաև նշել, որ մանկապատանեկան ֆուտբոլում ավելի շատ կենտրոնանում ենք խաղացողների որակի բարելավման վրա, քանզի ամբողջ աշխարհում անհատի զարգացման միտքն է, մեր ակումբը ևս շարունակում է այդ մտքի վրա աշխատել։ Ունենալով հստակ մեթոդաբանություն, ինչ հիման վրա մեր մարզիչները քրտնաջան աշխատանք են կատարում, որ խաղացողներին ներգրավվել և այն միտքը հաղորդել, որը մենք կառուցել ենք միասին, ճիշտ ուղով փորձում ենք շարունակել և շարժվել առաջ։ 2022 թվականին, երբ մեր գլխավոր թիմից միացա ակադեմիային, այդ մրցաշրջանում հաղթել ենք 11 գավաթ, անցած մրցաշրջանում 13 գավաթ ենք հաղթել և սա կապում եմ մեր անձնակազմի, մարզիչների և ֆուտբոլիստների ճիշտ աշխատանքի հետ»։
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑԱՇԱՐԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Ցանկացած միջազգային մրցաշար փորձ է մարզիչների և ֆուտբոլիստների համար մեր զարգացման ճանապարհին։ Սա մեր ռազմավարության փիլիսոփայության հատվածն է, որ երեխաները պետք է մասնակցեն միջազգային մրցաշարերի։ Այս մրցաշարերը տալիս են սթրեսի նկատմամբ կայունություն, փոփոխվող իրավիճակներում արագ արձագանքել, մարզիչներին տալիս է արագ որոշումների կայացում, ինչը մեր ներքին առաջնությունում չենք կարող այդքան դրսևորել, քանի որ նույն թիմերի հետ շատ հանդիպումներ ենք անցկացնում արդեն թիմերն ու ֆուտբոլիստները միմյանց ճանաչում են, իսկ միջազգային ցանկացած մրցաշար նոր մշակույթով երկրների դիմաց, ավելի կարճ ժամանակահատվածում ավելի արագ գործողություններով փորձում ենք զարգացնել մեր որակները»։
ՄԱՐԶԻՉՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՄԱՍԻՆ
«Ինքս հանդիսանում եմ ազգային հրահանգիչ, որպես մարզչական կրության գործընթացում և շատ կարևորում եմ մարզիչների կրթությունը, որովհետև եթե մենք ցանկանում ենք կրթել սերունդներին, ապա պետք է պատրաստ լինենք ինքներս կրթվենք և լինենք կրթված։ Մարզիչների հետ ամսվա մեջ մի քանի անգամ ունենում ենք հանդիպումներ, որի ընթացքում քննարկում ենք մեթոդաբանությունը, աշխատելու ոճը, դետալները, ինչի վրա պետք է կենտրոնանանք, ինչպես նաև տեղի են ունենում անհատական հանդիպումներ մարզիչների հետ, որտեղ քննարկում ենք ամենօրյա մարզումները և խաղային գործընթացը»։
DOUBLE PASS ԾՐԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Կցանկանամ նշել, որ ինքս մասնակցել եմ Double Pass ընկերության մի քանի դասընթացների, որն անցկացվել է ֆուտբոլի ակադեմիայում։ Մասնակցել եմ նաև սպորտային տնօրենի դասընթացներին։ Երբ հարցազրույցների ժամանակ իրենց հետ հանդիպել եմ, «Ուրարտու» ակումբի մասին իրենց տված գնահատականները, որոնք անձամբ ինձ փոխանցել են, շատ բարձր է եղել, ու նույնիսկ ունենք կետերով նշված, ուղարկել են իրանց կարծիքը ակումբի գնահատականի մասին։ Երևի 20 կետից նշած գնահատականներից 17-ում Ուրարտուն ստացել է շատ բարձր գնահատական, ինչն անձամբ իրենցից լսել եմ, ինչպես նաև ստացել եմ կարծիքը ընդհանուր վերլուծության տեսքով։ Շնորհակալություն հայտնեցին մեզ, որ ունենք նման մարզադպրոց, պայմաններ և հույս հայտնեցին, որ այն 1-2 կետերը որ նշել են, որ բարելավման կարիք ունի, մենք ինքներս այդ կետերի վրա կաշխատենք»։
ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Յուրաքանչյուր տարի ակադեմիայում ունենք տարիքային խումբ, որոնք ավարտում են իրենց ելույթները և նրանց փոխարինում են ավելի փոքր տարիքային խումբը։ Մեր դպրոցում ընդգրկված բոլոր երեխաները ըստ կանոնակարգի, որտեղ թույլատրվում է մասնակցել մրցաշարի, բոլոր մասնակցում են։ Խաղացողներն ընդգրկվելով մեր դպրոցի թիմերում մասնակցում են մրցաշարերի, մեր մարզումների, վարժությունների միջոցով կարողանում ենք գնահատել նրանց որակները և ըստ դրանց տեղափոխել մեր ակադեմիայի թիմեր։ Այս պահին ընդունելությունը մինչև 2014 թվականների համար է։ Գալիք տարի պետք է կառուցենք ընդունելություն 2015-2021 թվականների համար»։
ԸՆՏՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Նշեցի արդեն, որ մեր դպրոցի բոլոր թիմերը մասնակցում են առաջնությունների։ Սա շատ լավ հնարավորություն է մանկապատանեկան ֆուտբոլում խաղացողներին գնահատման համար։ Այսինքն ոչ միայն կենտրոնանում ենք մարզումային գործընթացում վարժությունների գնահատմամբ, այլ խաղերի ընթացքում նայելով անհատական որակները ընտրում ենք մեզ համապատասխան խաղացողների»։
ԱԿԱԴԵՄԻԱՅՈՒՄ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Գաղտնիք չեմ ասի, որ «Ուրարտուն» այն եզակի ակումբներից է, որն ունի այն բոլոր պայմաններն, ինչն անհրաժեշտ է եվրոպական մակարդակի լավ ֆուտբոլիստներ պատրաստելու համար և մեր ակումբը մշտապես իր խաղադաշտերով, պայմաններով առանձնացել է լավ կողմերով։ Կցանկանամ նշել, որ երեխաների այն քանակը, որ ունենք բավարար է մեր խաղադաշտերում լիարժեք մարզումներ կազմակերպելու համար։ Բոլոր տարիքային թիմերը ունեն իրենց չափսի խաղադաշտեր և բոլորին պայմանները բավարարում են»։
ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԱՄՓՈՓՈՒՄ
«Ամփոփելով 2025 թվականը կցանկանամ նշել և համոզմունք հայտնել, որ մեր ընտրած ճանապարհը ճիշտ է։ Այն ներդրումը, որ փորձում ենք անել անհատի զարգացման վրա ազդում է ընդհանուր թիմային մակարդակի աճի վրա, ու շարունակելով միտքս նշեմ, որ մեր բոլոր տարիքային խմբերը, որոնք մասնակցում ենք մեր տարի մեծերի առաջնություններում, գլխավորում են այս պահին մրցաշարային աղյուսակները, միևնույն ժամանակ գտնվում են գավաթի խաղարկության հաջորդ փուլերում՝ սկսած Մ15-ից մինչև Մ18, որտեղ թույլատրվում է մեկ տարի մեծերի առաջնությունում խաղալ։ Կցանկանամ նաև նշել աղջիկների Մ13 տարեկանների թիմը, որն այս տարի ևս գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը։ Այս ամենը նշեցի նրա համար, որ «Ուրարտուն» երկու սեռի համար էլ ստեղծում է ֆուտբոլային գիտելիք ստանալու համար հարմար միջավայր և մեր մարզչական կազմը, դպրոցը փորձում է ստեղծել պայմաններ լավ ապագայի համար»։

«Как мы уже отметили, завершается первая часть сезона 2025/26, и в рамках её итогов хочу подчеркнуть, что все команды академии подходят к завершению своих матчей. У двух команд остался по одному матчу, а остальные уже полностью завершили свои выступления. Подводя итоги 2025 года, хотел бы выделить три основных пункта, на основании которых оцениваю работу академии. Прежде всего хочу поблагодарить наших тренеров, поздравить их с проделанной в этом году работой и подвести общий итог. Первый пункт — развитие индивидуальных навыков, на котором мы сделали основной акцент. Речь идет о повышении индивидуальных качеств, технико-тактических умений, способности принимать быстрые решения в ограниченное время, а также о выполнении эффективных действий под давлением. Второй пункт — развитие футбольного мышления, на что тренеры уделили особое внимание. Игроков обучали не только тому, что нужно делать на поле, но и почему это необходимо. Важно, чтобы футболисты понимали не только последовательность действий, но и их смысл. Третий пункт — психологический аспект, над которым мы ведём серьезную работу. Этому способствуют международные матчи, а также участие некоторых команд в соревнованиях более высокой возрастной категории. В таких условиях у игроков формируется способность справляться со стрессом, выполнять качественные действия под давлением, а после менее удачного эпизода быстро собираться и вновь показывать свои сильные стороны. Таким образом можно подвести итоги и отметить прогресс, которого мы достигли в этом году».
О РЕЗУЛЬТАТАХ
«Хотел бы отметить, что «Урарту» один из тех клубов, которые каждый год завоевывают трофеи в различных возрастных группах. Но хочу также подчеркнуть, что в детско-юношеском футболе мы в первую очередь сосредоточены на повышении качества подготовки игроков. Во всём мире главным направлением является развитие индивидуальности футболиста, и наш клуб также продолжает работать именно в этом направлении․ Имея чёткую методологию, на основе которой наши тренеры проводят колоссальную работу, мы стремимся вовлечь игроков и донести до них те идеи, которые мы сформировали вместе. Мы уверенно продолжаем двигаться вперёд по выбранному пути. В 2022 году, когда я перешёл из основной команды в академию, мы завершили сезон с 11 трофеями. В прошлом сезоне мы выиграли уже 13 трофеев, и этот успех я связываю с правильной и скоординированной работой всего нашего персонала, тренеров и футболистов».
О МЕЖДУНАРОДНЫХ ТУРНИРАХ
«Любой международный турнир — ценнейший опыт как для тренеров, так и для футболистов на нашем пути развития. Это важная часть философии нашей стратегии: дети обязательно должны участвовать в международных соревнованиях. Такие турниры формируют устойчивость к стрессу, умение быстро реагировать в меняющихся игровых ситуациях, а для тренеров — способность принимать правильные решения в ограниченное время. Внутри нашего чемпионата проявить эти навыки в полной мере сложнее, поскольку мы часто играем с одними и теми же командами, и футболисты хорошо знают друг друга. Международные турниры, напротив, предлагают совершенно иную культуру футбола, новые стили игры и соперников из разных стран. В более короткие сроки и в более динамичных условиях мы стремимся развивать наши качества и повышать уровень подготовки».
О РАБОТЕ С ТРЕНЕРАМИ
«Я сам являюсь национальным инструктором в процессе тренерского образования и придаю огромное значение обучению наших тренеров. Если мы хотим воспитывать новое поколение, то должны быть готовы учиться сами и быть достаточно компетентными. Мы несколько раз в месяц проводим встречи с тренерами, в ходе которых обсуждаем методологию, стиль работы, детали, на которых необходимо сосредоточиться. Кроме того, проводятся и индивидуальные встречи с тренерами, где мы анализируем ежедневные тренировки и игровые процессы»․
O ПРОГРАММЕ DOUBLE PASS
«Хочу отметить, что я лично прошёл несколько курсов компании Double Pass, которые проводились в нашей футбольной академии. Я также участвовал в тренировочных курсах для спортивных директоров. Во время встреч и бесед с их представителями на интервью я получил очень высокую оценку в адрес клуба «Урарту». Они также предоставили нам подробный отчёт, где по пунктам были указаны их впечатления и выводы о работе клуба. Из примерно 20 критериев, которые они оценивали, «Урарту» получил очень высокие оценки в 17 из них. Это то, что они сообщили мне лично, а также отправили в письменном виде в рамках общей аналитической оценки. Они поблагодарили нас за то, что мы создали такую спортивную школу и условия, и выразили надежду, что те 1–2 пункта, которые, по их мнению, требуют улучшения, мы сможем доработать самостоятельно».
О ПОСТУПЛЕНИИ В АКАДЕМИЮ
«Каждый год в академии у нас есть возрастные группы, которые завершают свои выступления, и их место занимают более младшие группы. Все дети, обучающиеся в нашей школе, принимают участие в соревнованиях в соответствии с регламентом, который позволяет их участие. Игроки, выступая в командах нашей школы, получают возможность участвовать в турнирах, и благодаря тренировкам и упражнениям мы можем оценивать их качества и в дальнейшем переводить в команды нашей академии. На данный момент набор проводится для детей до 2014 года рождения. В следующем году нам предстоит сформировать набор для детей 2015–2021 годов рождения».
О СЕЛЕКЦИИ
«Как я уже отметил, все команды нашей школы участвуют в чемпионатах. Это прекрасная возможность для оценки игроков в детско-юношеском футболе. Мы оцениваем футболистов не только по упражнениям и работе на тренировочном процессе, но и по их индивидуальным качествам в ходе матчей, что позволяет нам выбирать игроков, которые наиболее подходят нашей системе».
ОБ УСЛОВИЯХ АКАДЕМИИ
Не будет секретом, что «Урарту» один из немногих клубов, который обладает всеми условиями, необходимыми для подготовки футболистов европейского уровня. Наш клуб всегда выделялся качеством своих полей и инфраструктурой. Хочу отметить, что количество детей, которое у нас есть, полностью позволяет организовывать полноценный тренировочный процесс на наших полях. Все возрастные группы имеют игровые поля, соответствующие их размеру и потребностям, и условия полностью удовлетворяют всем командам».
ИТОГИ ГОДА
«Подводя итоги 2025 года, хочу отметить и выразить уверенность в том, что выбранный нами путь является правильным. Тот вклад, который мы направляем на развитие индивидуальных качеств игроков, напрямую влияет на рост общего командного уровня. Продолжая эту мысль, отмечу, что все наши возрастные группы, которые участвуют в чемпионатах с командами старшей возрастной категории, на данный момент возглавляют турнирные таблицы и параллельно продолжают выступление в следующих этапах кубковых соревнований. Начиная с возрастов U15 и до U18, где регламент позволяет участие в чемпионатах старшего возраста. Хочу также выделить команду девочек U13, которая в этом году вновь занимает первое место в своей турнирной таблице. Всё это я отмечаю для того, чтобы подчеркнуть: «Урарту» создаёт комфортную и полноценную среду получения футбольных знаний как для мальчиков, так и для девочек. Наш тренерский штаб и школа делают всё возможное, чтобы обеспечить детям условия для хорошего будущего и качественного развития в футболе»․