ՌՈԲԵՐՏ ԱՐԶՈՒՄԱՆՅԱՆ․ «ՄԵՆՔ ԱՄԲՈՂՋԱԿԱՆ ԼԱՎ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԱՆԿԱՑՐԵՑԻՆՔ»
Մեր թիմի գլխավոր մարզիչ Ռոբերտ Արզումանյանը, «Արարատ-Արմենիայի» դեմ խաղից հետո խոսել է հանդիպման և այլ թեմաների մասին։
«Մենք ամբողջական լավ հանդիպում անցկացրեցինք, երկրորդ խաղակեսը շատ ավելի լավ քան առաջինը։ Առաջին խաղակեսում ունեինք մոտեցումներ, որոնք կարող էինք ավելի ռեալ դարձնել, բայց խաղում էինք լավ թիմի դեմ, լավ մարզչով և անհատապես լավ ֆուտբոլիստներով։ Արժանի չէինք պարտության, թե ինչքանով է հանդիպման հաշիվն արտացոլում խաղը՝ դժվար է ասել, բայց իմ սուբյեկտիվ կարծիքով մենք գերազանցեցինք «Արարատ-Արմենիային», հատկապես երկրորդ խաղակեսում»։
«Իմ թիմը գիտեր, թե ինչպես վարվեր, բայց «Արարատ-Արմենիան» ևս։ Խնդիրը ճիշտ եք նկատել՝ շտապողականությունը։ Կարծում եմ լավ էինք դուրս գալիս պրեսինգից, բայց շտապողականություն էինք ցուցաբերում վերջին հատվածում։ Ինչ-որ տեղ ուշացնում էինք, ինչ-որ տեղ՝ շտապում։ Ընդմիջմանը մենք ասացինք, որ պետք է լինել արագ բայց համբերատար ու շտկեցինք դա։ «Արարատ-Արմենիան» ունի երեք կենտրոնական պաշտպան, որոնք մենապայքարներում լավն են, արագ են։ Կրկնեմ, որ շատ լավ թիմ է՝ լավ ֆուտբոլիստներով։ Երևի թե այս պահին առաջնության լավագույն թիմերն էին խաղում»։
ՄԱՐՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Մենք պատրաստվել էինք միայն երեք կենտրոնական պաշտպաննների վրա, քանի որ նույնիսկ չորսի դեպքում գրոհում են երեքով։ Լինում է, որ Կարեն Մուրադյանն է նահանջում և դառնում երրորդը, լինում է Բալանտան, բայց հիմնականում Մուրադյանը։ Մենք միայն այս սխեմային էինք պատրաստվել։ Եթե խաղային չորս պաշտպանով՝ խնդիր չունեինք, իսկ մեր հարձակման դեպքում էլ ունենք մեր պրինցիպները։ Չէինք կենտրոնացել երեք-չորս պաշտպանով խաղի վրա»։
ԿԱՄՈ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԻ ԴԵՂԻՆ ՔԱՐՏԻ ՄԱՍԻՆ
«Իմ կարծիքով պետք է ստանար երկրորդ դեղին քարտն ու կարմիրով հեռանար։ Եղավ հակառակն ու Նարեկ Աղասարյանը ստացավ դեղին քարտ ու բաց կթողնի հաջորդ հանդիպումը»։
«ԱԼԱՇԿԵՐՏԻ» ՄԱՍԻՆ
«Այսօր, այս պահին, դա իմ կարծիքն է։ «Ալաշկերտի» մոտ մի փոքր հոգնածություն նկատվում է վերջին խաղերում, բայց կրկին շատ լավ ֆուտբոլ են խաղում, հոգնածությունը նորմալ է իրենց մոտ։ Վերջին արդյունքներով, կարծում եմ կարող եմ գնահատել «Արարատ-Արմենիային» և հատկապես մեր թիմին»։
ԲՐՈՒՆՈ ՄԻՇԵԼԻ ՄԱՍԻՆ
«Առաջնության լավագույն ռմբարկու լինելն արդեն գնահատական տալիս է։ Նա ավելացնում է մյուս խաղային որակներում։ Պաշտպանությունում ոչ այդքան, որքան ցանկալի է, բայց ավելացնում է։ Նա վտանգավոր է եզրերում, կիսաեզրերում, մեկը՝ մեկի դեմ և արագացումներ է կատարում։ Բնականաբար գոհ եմ»։
ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐԻ ԴԻՐՔԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Ես թույլ եմ տալիս ֆուտբոլիստներին որոշումներ կայացնել ըստ իրավիճակի՝ պահելով մեր պրինցիպները։ Նրանք արդեն խաղի ընթացքում փորձում են կայացնել լավագույն որոշումը։ Ճիշտ եք նկատել, կարծես թե վատ չի ստացվում»։
ԵԼՈՒՅԹՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ ԵՎՐԱԳԱՎԱԹՆԵՐՈՒՄ
«Ամեն ինչ իր պատմությունն ունի։ Ամենայն հարգանքով, բայց չեմ կարողանում հասկանալ ինչու են կպել այս պատմությանը։ Հայկական շատ թիմեր երկար ժամանակ հաջողության չեն հասել եվրագավաթներում, հասել են մի քանի թիմեր։ Այո, պետք է վերլուծել, հասկանալ թե որն է խնդիրը։ Այո, այդ պահին մենք խաղում էինք «Նեմանի» դեմ, որի առաջնությունն ընթացքի մեջ էր, բոլոր ֆուտբոլիստները փորձառու էին։ Սրանից երկու տարի առաջ հասել էին վերջին փուլ։ Նրանք դուրս մնացին «Ռայո Վալյեկանոյից», բայց դա չի ստորադասում այն խնդիրները, որոնք մենք պետք է լուծենք և ավելի լավ պատրաստվենք։ Ես չեմ վերագրում նրան, որ նոր եմ եկել, այլ վերագրում եմ ֆուտբոլիստների խաղային պրակտիկայի բացակայությունը։ Մեկ ընկերական խաղացինք Թբիլիսիի «Դինամոյի» դեմ, մեզ օգնեց «Շիրակը» և վերջ։ Դա պատճառաբանություն չի, բայց եթե մեզ հանդիպեր թիմ, որը նույնպես գտնվում էր նախապատրաստական շրջանում, գուցե ավելի խոշոր պարտվեինք, գուցե հաղթեինք՝ չգիտեմ, հիմա մենք առաջնությունում ենք ու կենտրոնանում ենք վաղվա հանգստի վրա»։
ԷՐԻԿ ՓԻԼՈՅԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
«Ես Էրիկին շուտվանից գիտեմ, բայց հունիս-հուլիս ամսիներին համեմատ շատ մեծ է տարբերությունը։ Ես փորձում եմ գտնել ֆուտբոլիստների համար լավագույն դիրքը, ամենաօպտիմալ տարբերակը, որ յուրաքանչյուրին հարմար լինի այդ դիրքում։ Էրիկ Փիլոյանը հիմա գտնվում է հոգեբանական ու խաղային մեծ վերելքի մեջ, ու հոգեբանական լավ վիճակի հիման վրա ֆիզիկական, տեխնիկական որակները ևս վերելք են ապրում։ Ես հավաքական գնալուց առաջ նրան ասեցի, որ կարևորը ֆուտբոլիստը մտնի հայ երկրպագուի ընտանիքներ իր խաղով և պահվածքով։ Կարծում եմ, որ նա դա արել է»։
ՍԵՐԳԵՅ ՄԿՐՏՉՅԱՆԻ ՄԱՐԶԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
«Մոտենում է, բայց դեռ չի մոտեցել իր լավագույն մարզավիճակին։ Չգիտեմ, թե Սերգեյ Մկրտչյանի ներուժը որտեղ է, կարող է լինել շատ ավելին։ Այն խաղամակարդակին որ կար՝ մոտենում է։ Դեռ ժամանակ պետք է։ Չմոռանանք, որ ծանր վնասվածք ուներ, խաղային պրակտիկայի բացակայություն, բայց լավ մարզավիճակում է»։
ՀԱՅ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐԻ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Մենք ունենք ֆուտբոլիստ, որ «Ուրարտուի» ակադեմիայից չի՝ Նիկոլաս Կալուկյանը։ Ես ինքս եմ առաջին ընտրությունը կատարում «Ուրարտուի» ակադեմիայից, այդպես պետք է լինի, բայց ֆուտբոլ է՝ չգիտես, թե ինչ կլինի։ Խաղից առաջ երբևէ չենք մտածել կանոնակարգով հայերի քանակ ապահովելու համար։ Դա դեռ չեմ զգում, ու կուզեինք որ բոլորն էլ չզգան դա»։

РОБЕРТ АРЗУМАНЯН: «МЫ В ЦЕЛОМ ПРОВЕЛИ ХОРОШИЙ МАТЧ»
После матча с «Арарат-Арменией» главный тренер нашей команды Роберт Арзуманян прокомментировал матч и ответил на вопросы журналистов.
«Мы провели в целом хороший матч, а второй тайм получился гораздо лучше, чем первый. В первом тайме у нас были подходы, которые могли бы реализовать более эффективно, но мы играли против хорошей команды с отличным тренером и сильными индивидуально футболистами. Мы не заслуживали поражения. Насколько счёт отражает ход игры сказать трудно, но, по моему субъективному мнению, мы превзошли «Арарат-Армению», особенно во втором тайме».
«Моя команда знала, как действовать, но и «Арарат-Армения» тоже. Вы правильно отметили проблему — спешка. Думаю, мы неплохо выходили из-под прессинга, но в завершающей стадии проявляли поспешность. Где-то запаздывали, а где-то, наоборот, торопились. В перерыве мы сказали, что нужно играть быстро, но терпеливо и исправили это. У «Арарат-Армении» три центральных защитника, которые сильны в единоборствах и достаточно быстры. Повторюсь, это очень хорошая команда с отличными футболистами. Думаю, сегодня на поле встречались две лучшие команды чемпионата».
О СХЕМЕ
«Мы готовились исключительно к игре с тремя центральными защитниками, потому что даже при схеме с четырьмя они всё равно атакуют тремя. Бывает, что Карен Мурадян опускается и становится третьим защитником, иногда это Баланта, но в основном именно Мурадян. Мы готовились только к этой схеме. Если бы соперник играл с четырьмя защитниками, у нас не возникло бы проблем, а в атаке у нас есть свои принципы. Мы не акцентировали внимание на том, играет ли соперник с тремя или четырьмя защитниками».
О ЖЕЛТОЙ КАРТОЧЕК КАМО ОГАННИСЯНА
«На мой взгляд, он должен был получить вторую жёлтую карточку и быть удалён с поля. Произошло же наоборот: Нарек Агасарян получил жёлтую карточку и пропустит следующий матч».
О ФК «АЛАШКЕРТ»
«На данный момент, это моё мнение. У «Алашкерта» в последних матчах заметна небольшая усталость, но они по-прежнему показывают очень хороший футбол. Такая усталость для них вполне нормальна. Исходя из последних результатов, думаю, могу дать оценку и «Арарат-Армении», и особенно нашей команде».
О БРУНО МИШЕЛЕ
«Быть лучшим бомбардиром чемпионата само по себе уже является оценкой. Он прогрессирует и в других игровых качествах. В обороне не настолько, насколько хотелось бы, но прогресс есть. Он опасен на флангах, в полуфлангах, силён в ситуациях один на один и делает хорошие ускорения. Естественно, я доволен».
О ПОЗИЦИЯХ НА ПОЛЕ
«Я позволяю футболистам принимать решения в зависимости от ситуации, при этом сохраняя наши принципы. Во время игры они стараются принять наилучшее решение. Вы правы, кажется у нас это получается неплохо».
О ВЫСТУПЛЕНИЯХ КОМАНДЫ В ЕВРОКУБКАХ
«У всего есть своя история. Со всем уважением, но я не могу понять, почему так зацепились за эту тему. Многие армянские клубы долгое время не добивались успеха в еврокубках, лишь немногие смогли чего-то достичь. Да, нужно анализировать, понимать, в чём проблема. Да, тогда мы играли против «Немана», чемпионат которого уже был в разгаре, все футболисты были опытные. Два года назад они дошли до последнего раунда и выбыли от «Райо Вальекано», но это никак не умаляет тех проблем, которые нам нужно решать, чтобы готовиться лучше.
Я не связываю это с тем, что только пришёл в команду, а скорее с отсутствием игровой практики у футболистов. Мы сыграли всего один товарищеский матч против тбилисского «Динамо», нам помог «Ширак» и на этом всё. Это не оправдание, но если бы нам досталась команда, которая тоже находилась в подготовительном периоде, всё могло бы сложиться по-разному: может, мы проиграли бы крупнее, а может, выиграли бы, не знаю. Сейчас мы сосредоточены на чемпионате и на завтрашнем восстановлении».
ОБ ЭРИКЕ ПИЛОЯНЕ
«Я давно знаю Эрика, но по сравнению с июнем–июлем разница очень заметна. Я стараюсь найти для игроков наиболее подходящие позиции, самые оптимальные варианты, чтобы каждому было комфортно на своём месте. Сейчас Эрик Пилоян находится на большом психологическом и игровом подъёме, и на фоне хорошего психологического состояния у него выросли и физические, и технические качества. Перед его поездкой в сборную я сказал ему, что самое главное войти в сердца армянских болельщиков своей игрой и поведением. Думаю, он это сделал».
О ФИЗИЧЕСКОЙ ФОРМЕ СЕРГЕЯ МКРТЧЯНА
«Он приближается, но ещё не достиг своей лучшей формы. Не знаю, где предел потенциала Сергея Мкртчяна, он может достичь гораздо большего. К тому уровню, на котором он был раньше, он уже постепенно подходит. Нужно ещё немного времени. Не будем забывать, что у него была серьёзная травма и длительное отсутствие игровой практики, но сейчас он находится в хорошей форме».
О ЛИМИТЕ АРМЯНСКИХ ФУТБОЛИСТОВ
«У нас есть футболист, который не выпускник академии «Урарту» — Николас Калукян. Я лично делаю первый выбор из академии «Урарту», так и должно быть, но футбол непредсказуем. Перед матчем мы никогда не думаем о том, чтобы соблюсти квоту по числу армянских игроков. Пока я этого не ощущаю, и хотелось бы, чтобы этого никто не замечал».