«ՊԵՏՔ Է ԱՊՐԵՍ ՖՈՒՏԲՈԼՈՎ ԵՎ ՇԱՏ ՍԻՐԵՍ, ՈՐՊԵՍԶԻ ԴԱՌՆԱՍ ԼԱՎ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏ»․ ԳՈՌ ՄԱՏԻՆՅԱՆ
Ֆուտբոլիստը խոսել է իր առաջին քայլերի, Իսպանիա տեղափոխության, «Ուրարտու» վերադարձի և թիմի նպատակների մասին։
Ֆուտբոլի հանդեպ սիրո ու առաջին քայլերն անելու մասին
«Ֆուտբոլով սկսել եմ զբաղվել 12 տարեկանից, բայց ինչ սկսել եմ քայլել գնդակը ոտքերիս տակ է եղել, միշտ ֆուտբոլի մասին եմ մտածել ու չեմ պատկերացրել, որ կարող եմ ուրիշ սպորտով զբաղվեմ»։
«Քաղաք Արարատից եմ, սկզբից այնտեղ եմ մարզվել 2 տարի, որից հետո խաղ անցկացրեցինք «Բանանցի» իմ տարիքային թիմի հետ, որից հետո մարզիչը ասաց, որ ցանկանում է տեսնել ինձ իրենց թիմում ու այդպես տեղափոխվեցի «Բանանց»։ Մոտավորապես 2-3 տարի անցկացրեցի այստեղ և տեղափոխվեցի հավաքականի սելեկցիոն բաժին ու այդտեղից սկսվեց ամեն ինչ»։
Դարպասապահ դառնալու մասին
«Բակում, որ խաղում էինք միշտ դարպասին եմ կանգնել ու ինձ դա հաճելի էր շատ։ Դրա համար ֆուտբոլ նայելուց արդեն դարպասապահներին էի ուշադիր նայում ու շատ ազարտով էի հետևում իրենց խաղերին։
Դարպասապահի կարևորության մասին
«Դարպասապահի խաղը իմ կարծիքով ամենակարևոր գործն է, կարող է խաղացողներին ինչ որ մեկը կայուն չխաղա, բայց թիմի խաղը դրանից չտուժի, բայց եթե դարպասապահը կայուն չլինի թիմի մոտ ոչինչ չի սստացվի։ Այդ պատճառով Կասիլլասը իմ սիրելի դարպասապահն է, իր կայուն խաղի շնորհիվ, միշտ իր խաղերը նայելուց հաճույք եմ ստացել»։
Իսպանիա տեղափոխության և «Մարսեթում» անցկացրած օրերի մասին
«Առաջարկ ստացա «Մարսեթից», ուսումնասիրեցի, տեսա, որ շատ դարպասապահներ «Մարսեթի» շնորհիվ հիմա խաղում են Լա Լիգայում, հասկացա, որ կարող է ինձ օգնի և իրականում շատ հարցերում է օգնել նաև դաշտից դուրս, շատ պրոֆեսիոնալ եմ այնտեղ դարձել։ Երևում էր փոքր տարիքից խաղացողներին արդեն պրոֆեսիոնալ են վերաբերվում, այստեղ փոքր տարիքի երեխաներին նայում են, որ իրենք ազարտով են խաղում, իսկ այնտեղ 8-9 տարեկաներ երեխաներին տրամադրում են, որ իրենք պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ են»։
Հայաստան վերադարձի ու «ԲԿՄԱ» -ում հանդես գալու մասին մասին
««ԲԿՄԱ»-ի նախագիծը շատ նման է «Մարսեթի» նախագծին։ Այնտեղի նպատակը այն էր, որ խաղացողներին հղկեյին տային իսպանական ակումբներին, «ԲԿՄԱԻ» նպատակն էլ այն է, որ խաղացողներին հղկեն տան հայկական ակումբներին։ Շատ տարբերություն չեմ նկատել մեր և իրենց ֆուտբոլիստների, բայց վերաբերմունքը շատ տարբեր է, իրենք թե ոնց են ապրում ֆուտբոոլով, ֆուտբոլից դուրս միայն էլի ֆուտբոլի մասին են մտածում»։շ
«Ուրարտու» տեղափոխության մասին
«Ակումբի ղեկավարության հետ մի քանի անգամ հանդիպում ունեցել եմ, բացի այդ այս ակումբը ինձ համար շատ հարազատ է, Հայաստանում միայն «Ուրարտույում» եմ ցանկացել խաղամ։ Շատ կարևոր է եղել նաև այստեղի պայմանները, որոնք շատ լավն են։ Նաև շատ ֆուտբոլիստների հետ եմ խաղացել թե ակումբներում և թե հավաքականում։ նաև նկատեցի, որ ակումբի ղեկավարությունը իմ հանդեպ ունի այն նպատակները, որը ես ինքս ունեմ, հասկացա, որ շատ բաներում մենք իրար նման ենք, դրա համար ընտրեցի «Ուրարտուն»։
Թիմակիցների մասին
«Գալով թիմ ես ադապտացիայի խնդիր չեմ ունեցել, տղաներն այնպես են արել, որ ես ադապտացիայի խնդիր չունենամ, այնպիսի տպավորություն է եղել, որ արձակուրդից եմ իմ հարազատ ակումբ, ոմանց ճանաչել եմ, ոմանց այստեղ եմ ճանաչել, բայց կարծես 2-3 մրցաշրջան է այստեղ եմ»։
Թիմում դարպասապահների հարաբերությունների մասին
«Մրցակցությունը միայն կօգնի դարպասապահներին, որպեսզի աճեն, կարևորը այն է, որ համբերատար լինենք, պետք է մարզումներին ապացուցենք ով է արժանի դարպասին կանգնելու, սակայն տարբերություն չկա, մենք միմյանց աջակցում ենք, քանի որ թիմում դարպասապահները մի փոքր առանձին ընտանիք են, իսկ ընտանիքում պետք է միշտ լավ հարաբերություններ լինեն»։
«Ուրարտուի» խաղաոճի մասին
«Վերջին շրջանում «ԲԿՄԱ»-ն ևս ցանկանում էր խաղալ «ՈՒրարտուի» նման գնդակով կարճ փոխանցումներ, նմանություն կա, սակայն իհարկե մարզիչները տարբեն են, փիլիսոփայությունը տարբեր է, բայց որոշ նմանություններ կան»։
Թիմի նպատակի մասին
«Ամեն խաղը մեզ համար փոքր եզրափակիչ է, մենք այդպես ենք տրամադրվում և նպատակն է մեր ամեն խաղ հաղթել։ Մեկնարկը լավ է տրված պետք է փորձենք շարունակել հաղթել և տեսնենք ինչի կհասնենք»։
Մատինյանի խորհուրդը երեխաներին
«Բոլորին խորհուրդ եմ տալիս ֆուտբոլով ապրել, շատ ֆուտբոլ դիտել , զրկել քեզ ինչ որ հաճույքներից և գնալ մարզումների, միայն այդպես կդառնաս պրոֆեսիոնալ խաղացող»։

«ЧТОБЫ СТАТЬ ХОРОШИМ ФУТБОЛИСТОМ, НУЖНО ЖИТЬ С ФУТБОЛОМ И ЛЮБИТЬ ЕГО». ГОР МАТИНЯН
Футболист рассказал о своих первых шагах, переезде в Испанию, возвращении в «Урарту» и целях команды.
О ЛЮБВИ К ФУТБОЛУ И О ПЕРВЫХ ШАГАХ
«Спасибо за слова о возвращении. Я начал заниматься футболом с 12 лет, но как только я начал ходить, мяч был у меня под ногами и я всегда думал о футболе и не представлял, что могу заняться другим спортом. Я из города Арарат и первые 2 года тренировался там, после чего мы сыграли матч против сверстников из «Бананца» (сейчас «Урарту», после чего их тренер сказал, что хочет меня видеть в команде. Я перешел в «Урарту», провел здесь 2-3 года, после чего перешел в селекционный отдел сборной и оттуда все началось».
КАК ТЫ СТАЛ ВРАТАРЕМ
«Когда мы играли во дворе я всегда стоял на воротах и мне было приятно. Когда смотрел футбол всегда внимательно следил за игрой голкиперов, с азартом следил за матчами и мне всегда приятно было стоять на воротах».
О ВАЖНОСТИ ВРАТАРЯ
«По мне, работа голкипера самая главная. Может один из футболистов во время матча быть не стабилен, и игра команды все равно получится, а когда голкипер не стабилен у команды ничего не получится. По мне, стабильность самое главное».
ОБ ИКЕРЕ КАССИЛАСЕ
«Именно из-за стабильности. Он всегда был стабилен, всегда играл на высоком уровне, и я всегда следил за его играми с азартом. Всегда получал удовольствие от его игры».
О ПЕРЕЕЗДЕ В ИСПАНИЮ И О ДНЯХ ПРОВЕДЕННЫХ В «МАРСЕТЕ»
«Я получил предложение, изучил этот вариант. Увидел, что много голкиперов с помощью «Марсета» играют в Ла Лиге. Понял, что это может мне помочь и во многом мне помог «Марсет». Психологически дает очень хорошие правила для футболиста за пределами поля․ Я стал большим профессиональном, и для большого футбола они мне дали много, что понадобится мне для дальнейшей карьеры».
«С юных лет было видно, что они к футболистам относились профессионально. Здесь смотрят, что дети играют с азартом, а там с 8-9 лет настраивают, что они профессионалы».
О ВОЗВРАЩЕНИИ В АРМЕНИЮ И ВЫСТУПЛЕНИИ В «БКМА».
«Проект БКМА был похож на испанский футбол, потому что там тоже цель была создавать футболистов для испанских клубов, а здесь цель – создавать футболистов для армянских клубов. Большую разницу не увидел, но отношение футболистов очень разное, как они живут футболом, вне футбола они всегда думают о нем».
«У меня было несколько встреч с руководством «Урарту». Этот клуб для меня как родной и кроме БКМА в Армении я хотел играть только здесь. Было много факторов, один из них - условия клуба. Они очень похожи на условия в Испании и здесь я знаю много футболистов, с которыми я играл в клубном футболе, со многими играл в молодежной сборной․ Я увидел, что руководство клуба имеет со мной те же цели, что и я с клубом. Понял, что во многом мы похожи и поэтому выбрал «Урарту»».
О ТОВОРИЩАХ ПО КОМАНДЕ
«Когда я только перешел сюда, ребята сделали так, чтобы у меня не было проблем с адаптацией и я их не почувствовал. Было такое чувство, что после отпуска вернулся в родной клуб. Некоторых знал, некоторых – нет, с несколькими познакомился здесь. Ощущение такое, что я здесь уже 2-3 сезона и необходимости в адаптации у меня не было».
ОБ ОТНОШЕНИЯХ ВРАТАРЕЙ В КОМАНДЕ
«Соперничество поможет всем голкиперам вырасти. Самое главное быть терпеливым, то же самое говорит и тренер. Мы должны показать на каждой тренировке кто должен стоять на воротах. Никаких проблем нет, если играет один, другие голкиперы должны быть с ним, потому что в команде вратари — это другая семья, и в этой семье должны быть другие отношения».
О СТИЛЕ ИГРЫ «УРАРТУ»
«В последнее время в БКМА хотели играть в тот же футбол, что и здесь, это краткие передачи. Есть сходство, конечно тренеры разные, у них разные философии. Здесь много хотят играть через разные тактики, а там, в основном была одна тактика, потому что там был новый тренер и надо было адаптироваться к этому. Дмитрий Гунько уже давно здесь и у него есть своя тактика, но и это я должен как можно быстрее усвоить чтобы в дальнейшем проблем не было».
О ЦЕЛИ КОМАНДЫ
«Наша цель – играть в каждой игре как на финальном матче. Каждый матч должен для нас быть как маленький финал, и мы должны постараться в каждом матче добиться победы. Я думаю, что в начале говорить о целях и желаниях немного неправильно. Нам нужно с холодной головой понять, на что мы способны. Мы начали хорошо, и нужно так продолжить и выигрывать во всех матчах, а потом увидеть, чего мы можем добиться».
СОВЕТ МАТИНЯНА ДЕТЯМ
«Всем советую жить футболом, потому что, поиграв в футбол полтора часа, вы не станете футболистом, если пойдете домой и будете думать о чем-то другом. Они должны стараться проживать каждое мгновение с футболом. После тренировки сходить на матч, посмотреть футбол. Надо много общаться с футбольными людьми, спрашивать советы и делать все возможное для достижения своих целей. Воздержаться от некоторых вещей, например, не идти на свадьбу, а пойти на тренировку, потому что очень важно, чтобы они жили футболом».