-Կարծում եմ խաղի սցենարը կարող էր փոխվել, եթե մենք 1-0 ի ժամանակ երկրորդ գոլը խփեինք, բաց թողեցին հենց 1-0 հաշվի ժամանակ, երբ մեր գրոհը չավարտեցինք:
Գիտակցում էինք, որ ուժեղ և որակով ֆուտբոլիստների դեմ ենք խաղում, գիտեինք, որ, եթե պետք է տառապենք, պետք է տառապեինք դաշտում, ինչը որ արեցինք:
Շնորհակալ ել իրենց մեծ աշխատանքի համար, տվեցին դաշտում այն ինչ ունեին, 4ը մի քիչ շատ էր, բայց մինչև վերջ պայքարեցինք, ունեինք 3-րդը խփելու հնարավորություն, բայց «Նոան» արժանի հաղթեց, շնորհավորում եմ։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ձեր թիմի ակտիվությունը, սկզբում դիմացաք ճնշմանը, գոլ խփեցիք, սակայն ակտիվացաք նաև «Նոայի» 4-րդ գոլից հետո:
-Արդեն մեկնաբանեցի, 1-0 ից հետո ունեինք շանսեր, 2-րդ կեսում շատ արագ բաց թողեցինք, սխալներն էին շատ, խաղի արդյունքը կարող էր հակառակը լինել, եթե երկրորդը խփեինք, կարող էր լիներ 3-4, գիտակցում էինք, որ բարդ է լինելու, մեծ հաշվով կարողացանք չեզոքացնել եզրերից նրանց փոխանցումները:
-Ի՞նչ առաջադրանք ուներ թիմը առաջին կեսում, գոլեր բաց թողեցիք:
-Առաջադրանք հաստատ չէի տվել գոլեր բաց թողնել, ուղղումներ էինք արել, որ ավելի բարձր փորձեինք մեր winger ներով 4-2-4 էինք պաշտպանվում, բայց առաջին կեսում չէր ստացվում 4-4-2 ի էր նմանվում, մեզ դա պետք չէր, փորձեցինք ուղղել դա, գոլերը արագ բաց թողեցինք սխալների պատճառով: Հարձակման ժամանակ Ժիրայր Մարգարյանին առաջդրանք տվեցինք հաճախ մտնել կիսաեզր, քանակական առավելություն ունենալ, բայվ այլ բան է պլանավորելը, այլ բան է, որ դա կստացվի, թե ոչ: Կախված է նաև մրցակցից, փորդ ունեցող ֆուտբոլիստներ են: Հետո այլ փոփոխություններ, հարձակվողներ մտցրեցինք, Միգելը ունեցավ պահ, չստացվեց:
-Միքայել Միրզոյանի համար կեղծ 9 համարի դիրքը միգուցե լավագու՞յնն է:
-Համամիտ եմ, լավ է խաղում, լավ մարզվում է, փորձում ենք նրանց օգտագործել այն դիրքում, որտեղ ֆուտբոլիստը իրեն մաքսիմալ լավ է զգում, կայուն խաղալու համար: Լավ է զգում կիսաեզրում, մեջտեղում, ունի արագություն, դիմացկունություն, որը երևաց «Արարատ-Արմենիայի» դեմ, զգում է ուր հայտնվի, գոհ եմ, թե ինչպես է խաղում:
-Առաջին գոլի մասին եմ ուզում հարցնել։
-Գիտենք, որ, եզրից հեշտ է ձախ պաշտպանին հանել, ինչպես նաև Խարիտոնը մեծ արագություն ունի, կարողացանք խնդիրներ ստեղծել այդ եզրում:
-Այսօր ունեիք շանս Կոնֆերենցիաների լիգայի, առաջնությունում դեռ ունեք 2 խաղ, ինչպես կգնահատեք շանսերը
-Ինձ համար ֆուտբոլում միշտ 50/50 է, պատրաստվում ենք հանդիպմանը «Շիրակի» դեմ, եթե հաղթենք երկու խաղերում էլ, մինիմում կլինենք 3-րդ տեղում կախված նաև «Նոա» - «Փյունիկ» խաղից: Նայում ենք մոտակա խաղին, ավելի առաջ չենք նայում դեռ: Մեր ֆուտբոլիստները շատ կենտրոնացած են մոտենում, բարդ հանդիպում է:
-Ոչինչ հեշտ չէ, խաղում էինք այսօր, որ յուրաքանչյուր դրվագում հաղթեինք, վատ չէր ստացվում, ամեն հետ պասը նրանց մեր հաղթանակն էր, չպարտվելը դուելներում մեր հաղթանակն էր, ուրախ եմ, որ 4-1 ի ժամանակ էլ արեցին ամեն բան մինչև վերջ, ունեցանք պահեր, գոհ և շնորհակալ եմ:
-Այսօր հեռվից հարվածներ էր կատարում մրցակիցը, ինչքանով էր դա դժվար
-Մենք պատրաատվել էինք, լավ պաշտպանվում էինք տուգանայինում, բայց շատ վտանգավոր թիմ է, հիմնականում նրանց փոխանցումներն են, չես կարող բոլորը կառավարել, կարող է ֆուտբոլիստը ինքը որոշել ինչ անի այդ պահին, պետք է փորձենք կառավել այն, ինչը կարող ենք: Գոլերը տարբեր են հեռվից հարվածներից էլ բաց թողեցինք:
-Կարևոր խաղերում պարտություններ ունեցաք: Ընդհանուր բան տեսնում եք վերջին պարտությունների և խաղերի միջև:
- Ֆուտբոլիստները շատ են աշխատում, այդ գոլերը տարբեր են եղել, «Ալաշկերտի» դեմ կարմիրից հետո լավ ենք խաղացել,10 հոգով գոլ ենք խփել: Ճնշում էինք գործադրել: Տարբեր խաղեր են «Փյունիկի» դեմ վատ ենք խաղացել ես դա ասել եմ, «Արարատ-Արմենիայի» դեմ էլ ունեցել ենք գոլային պահեր, բայց նրան էլ ունեցան վտանգավոր պահեր:
-2 ամգամ եզրափակչում պարտվեցիք, ափսոսանքի աստիճանը տարբե՞ր է։
-Ափսոսանք միշտ կա, երբ պարտվում ես, այսօր ցավալի էր, որովհետև, եթե 2-0 դարձնեինք, կհաղթեինք այս խաղը։

Я думаю, что сценарий игры мог измениться, если бы при счёте 1-0 мы забили второй гол. Мы пропустили именно при счёте 1-0, когда не сумели завершить свою атаку. Мы понимали, что играем против сильных и качественных футболистов. Знали, что если придётся страдать, то нужно страдать на поле, и именно это мы и сделали.Спасибо ребятам за их огромную работу. Они отдали на поле всё, что у них было. Четыре пропущенных мяча, это, конечно, много, но мы боролись до самого конца. У нас были шансы забить третий гол, но «Ноа» заслуженно победил, поздравляю их.
- Как прокомментируете активность вашей команды? В начале вы выдержали давление, забили гол, а затем активизировались и после четвёртого гола «Ноа».
- Я уже говорил: после счёта 1-0 у нас были шансы. Во втором тайме слишком быстро пропустили, было много ошибок. Итог матча мог быть совсем другим, если бы мы забили второй мяч. Могло быть и 3-4. Мы понимали, что будет тяжело. В целом нам удалось нейтрализовать их передачи с флангов.
- Какая задача стояла перед командой в первом тайме? Вы пропустили несколько голов.
- Задачу пропускать голы я точно не ставил. Мы внесли коррективы, хотели играть выше с нашими вингерами, в обороне действовали по схеме 4-2-4. Но в первом тайме это больше превращалось в 4-4-2, а нам это было не нужно. Мы попытались исправить ситуацию. Голы пропустили быстро из-за собственных ошибок.
В атаке Жирайр Маргарян получил задачу чаще заходить в полуфланги, чтобы создавать численное преимущество. Но одно дело планировать, другое получится это или нет. Всё зависит и от соперника, а у них опытные футболисты. Потом сделали другие изменения, выпустили нападающих, у Мигеля был момент, но реализовать его не удалось.
- Возможно, позиция ложной «девятки» лучшая для Микаела Мирзояна?
- Согласен. Он хорошо играет и хорошо тренируется. Мы стараемся использовать футболистов на тех позициях, где они чувствуют себя максимально комфортно, чтобы показывать стабильную игру. Он хорошо чувствует себя в полуфлангах и в центре, обладает скоростью и выносливостью, что было видно и в матче против «Арарат-Армении». Он хорошо чувствует эпизоды и знает, где нужно оказаться. Я доволен тем, как он играет.
-Хочу спросить о первом голе.
- Мы знали, что с фланга можно легко вытянуть левого защитника, а также понимали, что у Харитона высокая скорость. Нам удалось создать проблемы на этом фланге.
- Сегодня у вас был шанс попасть в Лигу конференций, впереди ещё две игры чемпионата. Как оцениваете свои шансы?
- Для меня в футболе всегда 50 /50. Сейчас готовимся к матчу против «Ширака». Если выиграем обе игры, то минимум будем на третьем месте многое зависит и от матча «Ноа» - «Пюник». Мы смотрим только на ближайшую игру и пока не заглядываем дальше. Наши футболисты подходят к матчам очень сосредоточенно, впереди тяжёлая встреча.
Ничего не даётся легко. Сегодня мы играли так, чтобы выигрывать каждый эпизод. У нас многое получалось: каждый их пас назад был нашей маленькой победой, каждая выигранная дуэль тоже. Я рад, что даже при счёте 1-4 команда продолжала бороться до конца. У нас были моменты, я доволен и благодарен ребятам.
- Сегодня соперник много бил издали. Насколько это было сложно?
- Мы готовились к этому, хорошо защищались в штрафной, но это очень опасная команда. Их главное оружие передачи, однако невозможно контролировать абсолютно всё. Иногда футболист сам принимает решение в конкретном эпизоде. Нужно стараться контролировать то, что в наших силах. Мы пропустили разные голы, в том числе и после дальних ударов.
- В важных матчах у вас были поражения. Видите ли вы что-то общее между последними неудачами?
-Футболисты очень много работают. Эти голы были разными. Против «Алашкерта» после красной карточки мы играли хорошо, даже вдесятером забили гол и оказывали давление. Это разные матчи. Против «Пюника» мы сыграли плохо, и я об этом говорил. Против «Арарат-Армении» у нас тоже были голевые моменты, но и у них были опасные эпизоды.
- Вы уже второй раз проиграли в финале. Ощущается ли этот проигрыш по-другому?
- Горечь всегда есть, когда проигрываешь. Сегодня особенно обидно, потому что если бы мы сделали счёт 2-0, то выиграли бы этот матч.